
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.89 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.48 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 7 V |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 2 A |
| Quiescent Current | 800 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 700 kHz |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 760 mV |
| Max Output Voltage | 7 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
Stock: 859
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58858
Ext.Price$0.58858
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58858 | $0.58858 |
| 10 | $0.46992 | $4.69920 |
| 25 | $0.42919 | $10.72975 |
| 50 | $0.39199 | $19.59950 |
| 100 | $0.35803 | $35.80300 |
| 300 | $0.33368 | $100.10400 |
| 500 | $0.31098 | $155.49000 |
| 1000 | $0.29284 | $292.84000 |
